• Dentobus w naszej szkole

          • W mijającym tygodniu naszą szkołę odwiedził Dentobus, czyli w pełni wyposażony mobilny gabinet stomatologiczny dla dzieci i młodzieży. Dociera on do mniejszych miejscowości, w których nie ma stacjonarnego gabinetu stomatologicznego. Leczenie w nim jest bezpłatne. Podobnie, jak w gabinetach stacjonarnych, które mają umowę z NFZ.

            Podczas wizyty w dentobusie lekarz stomatolog:
            -ocenia stan zdrowia jamy ustnej
            ​​​​​​​-ustala plan leczenia
            -zapewnia leczenie
            -udziela informacji w zakresie indywidualnej profilaktyki próchnicy.

            Kolejne dwie wizyty Dentobusu w naszej placówce zaplanowane są na styczeń.

          • Sukcesy naszych uczniów w konkursie „Méster Bëlnégò Czëtaniô”

          • W dniu 27 listopada w naszej szkole odbyły się miejskie eliminacje do konkursu dla czytelników „Méster Bëlnégò Czëtaniô”. W eliminacjach wzięli udział uczniowie wszystkich kościerskich szkół. Naszą szkołę reprezentowali:
            w kategorii klas I-II –Katarzyna Tutkowska, Zuzanna Lubecka i Łukasz Roggenbuk;
            w kategorii klas III-IV – Zofia Karpińska, Maria Majewska, Alicja Przybyła i Maja Niklas;
            w kategorii klas IV-VI – Liliana Lubecka; w kategorii klas VII-VIII – Amelia Lorek.

            Nasze uczennice zajęły dwa I miejsca – Zuzanna Lubecka i Liliana Lubecka; wyróżnienie – Maria Majewska oraz III miejsce – Amelie Lorek. Tym samym reprezentowały będą naszą szkołę w eliminacjach powiatowych, które odbędą się 5 grudnia w I LO w Kościerzynie. Trzymamy Kciuki!

            Jesteśmy bardzo dumni i serdecznie gratulujemy!!!

            Oto pełna lista zwycięzców:

            Kat I-II

            I miejsce – Zuzanna Lubecka ZSP nr 3

            II miejsce – Kornel Abramowski SP nr 6

            III miejsce – Filip Dobrzyński SP nr 1

            Wyróżnienie – Klara Makurat SP nr 4

            Kat III-IV

            I miejsce – Leon Makurat SP nr 4

            II miejsce – Urszula Norek SP nr 6

            III miejsce – Aleksander Penkowski PSP PRYMUS

            Wyróżnienie – Maria Majewska ZSP nr 3

            Kat V-VI

            I miejsce – Liliana Lubecka ZSP nr 3

            II miejsce – Zofia Kurszewska SP nr 4

            III miejsce – Joanna Cieplińska SP nr 1

            Wyróżnienie – Michał Sychulec SP nr 6

            Kat VII-VIII

            I miejsce – Klara Stanek SP nr 4

            II miejsce – Stanisław Knitter SP nr 4

            III miejsce – Amelia Lorek ZSP nr 3

            Wyróżnienie – Maja Brzoskowska PSP PRYMUS

            Organizatorem eliminacji było Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Kościerzynie oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Kościerzynie przy finansowym wsparciu Gminy Miejskiej Kościerzyna.

            Serdecznie gratulujemy!

            FOTOGALERIA

          • „Z ziemi włoskiej do Polski”

          • Uczniowie klasy 4a na lekcji języka polskiego 22 listopada przygotowywali pizzę. Okazją to tego było podsumowanie pracy na lekturą pt. „Pinokio” - włoskiego pisarza C. Collodiego. W czasie zajęć uczniowie zapoznali się z informacjami o pochodzeniu kolorów włoskiej flagi oraz tradycyjnymi daniami kuchni włoskiej. Wspólne przygotowanie pizzy pozwoliło również poszerzyć wiedzę na temat pracy kucharza. Wspólny posiłek na zakończenie upłynął w bardzo miłej i serdecznej atmosferze.

          • Naboj-Junior

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w międzynarodowych zawodach zawodach matematyczno - fizycznych Naboj-Junior. 

        • Program "Lekcje o finansach"
          • Program "Lekcje o finansach"

          • W ramach programu "Lekcje o finansach", dofinansowanego ze środków Funduszu Edukacji Finansowej, których dysponentem jest Minister Finansów, uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w wielu ciekawych wydarzeniach.
            Uczniowie klas 4-6 wyjechali na 2-dniową wycieczkę do Warszawy. Zwiedzili Sejm RP, Biuro Rzecznika Finansowego w Warszawie oraz Giełdę Papierów Wartościowych. Zobaczyli autentyczny fragment muru Getta Warszawskiego, odbyli spacer po Królewskich Łazienkach. Odwiedzili Bibliotekę Uniwersytecką, a na koniec zwiedzili Zamek Królewski w Warszawie-Rezydencję Królów Rzeczpospolitej. Wycieczka była bardzo intensywna i pełna emocji.

            Klasy pierwsze odwiedziły Gdańsk, gdzie zobaczyły Oddział Narodowego Banku Polskiego oraz poznały handlową historię miasta. Zobaczyły również starówkę miasta, niezwykle urokliwą o tej porze roku.

            W szkole,  na zajęciach z wychowawcami, odbywały się lekcje o finansach, a także spotkania z pracownikami Urzędu Skarbowego w Kościerzynie. Starsi uczniowie zapoznali się z następującymi tematami: "Pieniądze i waluty", "Ceny, zakupy i płatności", "Planowanie budżetu osobistego". Młodsze dzieci poznały zagadnienia z tematów: "Ceny, zakupy i płatności", "Oszczędzanie", "Ochrona konsumentów". Zajęcia te sprzyjały nauce przez zabawę, gdyż oprócz zajęć teoretycznych, bardzo często na szkolne stoliki trafiały gry, np. popularna gra planszowa "Monopoly", która przedstawia realia rynku finansowego. Dzięki temu uczniowie mieli okazję zarządzać swoim kapitałem, inwestować w nieruchomości i handlować akcjami.

          • "Fascynujący świat mrówek"

          • 21 listopada cztery grupy przedszkolne oraz uczniowie klas I - III uczestniczyli w warsztatch pt." Fascynujący świat mrówek". Dzieci poznały zwyczaje mrówek oraz wiele szczegółów z ich życia. Prowadzący omówił budowę i struktury mrowiska. Uczniowie mieli możliwość posmakowania miodu spadziowego oraz poznali w jaki sposób jest on powiązany z życiem mrówek. Otrzymali również upominki w postaci własnoręcznie wykonanego mrowiska, linijki oraz dyplomu.

          • Konkurs Matematyczny "Alfik"

          • 22 listopada w naszej szkole odbył się Konkurs Matematyczny "Alfik", w którym uczestniczyli uczniowie z różnych klas. Każdy uczestnik może być dumny z siebie za podjęcie wyzwania i zaangażowanie w konkursie.

          • Życzliwość dodaje Ci skrzydeł

          • Światowy Dzień Życzliwości w naszej szkole to kilka akcji, które wprowadziły 21 listopada wiele życzliwego rozgardiaszu - oby takiego więcej ;)  

            Z tej okazji podjęte zostały działania zachęcające do okazywania sobie na co dzień  szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienia miłych słów i niesienia bezinteresownej pomocy. Z inicjatywy opiekunek szkolnego wolontariatu powstały piękne, kolorowe skrzydła symbolizujące "Anioła życzliwości" - dziękujemy Pani Karolino :))) Uczniowie, gromadząc się wokół nich, i robiąc zdjęcia, "dodawali sobie skrzydeł" serdeczności i życzliwości. 

            Wielu spośród nas tego dnia miało okazję się przekonać, że życzliwość czyni nas szczęśliwszymi i że nic nie kosztuje – wystarczy zwyczajnie się uśmiechnąć i być uprzejmym dla innych. Prawdziwej życzliwości nie trzeba specjalnie się uczyć, nie można jej kupić, ale można ją okazywać na co dzień, a przede wszystkim można jej doświadczać.

            Postarajmy się, aby każdy nasz dzień był pełen życzliwości i pozytywnych emocji.

             

             

          • Dzień Życzliwości

          • Obchody Dnia Życzliwości były doskonałą okazją do przypomnienia nam wszystkim, jakimi wartościami powinniśmy kierować się w życiu. Dzięki "życzliwym opaskom", każdy z nas mógł się przekonać, jak ogromną moc mają ciepłe słowa. Niewątpliwie, Dzień Życzliwości jest wspaniałym pretekstem do zatrzymania się w szalonej codzienności i odszukania w sobie na nowo tego, co dobre, miłe i słonecznie optymistyczne! :) 

          • XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • W naszej szkole 17 listopada 2023 roku świętowaliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

            Z tej okazji na lekcjach matematyki odbywały się specjalne zajęcia na których uczniowie mogli rozwiązywać różne nietypowe zadania związane z tabliczką mnożenia oraz grać w gry. W gablotach na korytarzach pojawiły się gazetki uświetniające ten dzień.

            Ponadto przeprowadzono "korytarzową" sondę/quiz, którą można obejrzeć na naszym szkolnym profilu na TikTok 


          • Świąteczne Kartki Dobroczynne

          • Zapraszamy do udziału w akcji charytatywnej "Świąteczne Kartki Dobroczynne". Dochód z ich sprzedaży przeznaczony będzie na pomoc chorym i niepełnosprawnym objętym pomocą programu chcepomagac.org

            Możecie sprawić, że świat dookoła będzie piękniejszy i radośniejszy. I to podwójnie! Pierwszy raz, gdy dzięki zebranym funduszom uda się pomóc podopiecznym Stowarzyszenia Sursum Corda, a drugi raz, gdy karta z ciepłym słowem dotrze do kogoś bliskiego na święta.

            Koordynatorem akcji w naszej szkole jest pani Karolina Krawczyk,
            do której możecie się zgłaszać by wybrać i zakupić kartki.

          • Obchody Święta Niepodległości

          • Rocznica  odzyskania niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wydarzenia, to ważny moment w kalendarzu szkolnych uroczystości. W przededniu święta odbył się uroczysty apel, podczas którego zaprezentowano montaż słowno – muzyczny, w którym wzięli udział uczniowie klasy 3a oraz 3b, a także uczniowie klas 5. Młodzi artyści przypomnieli swoim koleżankom, jak wyglądała polska rzeczywistość przed odzyskaniem niepodległości, a jak jest teraz. Młodsze dzieci wyrecytowały piękne wiersze i zaśpiewały o Polsce. Uroczystość wzbogaciły także wzruszające pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru, który coraz piękniej uświetnia wszelkie szkolne akademie. O godzinie 11.11 uczniowie przystąpili do akcji "Szkoła do hymnu" i wspólnie odśpiewali hymn narodowy.

          • RYMCERZE w naszej szkole

          • 2 października uczniowie klas 7-8 uczestniczyli w projekcie profilaktycznym „Nie zmarnuj swojego życia!”. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli i, już po raz kolejny, przyjechali do szkoły  RYMCERZE czyli dwaj raperzy - Bęsiu & Dj Yonas, którzy spotkali się z młodzieżą na sali gimnastycznej. Podczas spotkania sympatyczni raperzy dzielili się swoim doświadczeniem życiowym oraz walką z nałogami, ostrzegając  młodych ludzi przed konsekwencjami związanymi z używkami. Nasi goście  zachęcali uczniów do bycia sobą i do odkrywania swoich pasji.  Spotkanie połączone było z mini-koncertem hip-hopowym.

            Projekt „Nie zmarnuj swojego życia” powstał z inicjatywy prowadzących oraz  Fundacji Edukacja z Wartościami.  Honorowy patronat nad  nim sprawuje Ministerstwo Sprawiedliwości i Rzecznik Praw Dziecka, a ambasadorami projektu są Jerzy Dudek, Maciej Musiał i Tomasz Adamek. W ciągu dziewięciu lat RYMCERZE dotarli do ponad 500 tysięcy młodych ludzi w ponad 1500 szkołach w Polsce i za granicą.

            Dla nas była to kolejna niezwykła lekcja profilaktyki (RYMCERZE byli  u nas już po raz drugi, ostatnio w roku 2021), która znów cieszyła się dużym zainteresowaniem naszej młodzieży. Udział uczniów w tym projekcie był możliwy dzięki funduszom uzyskanym od Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

            Tak więc, cytując RYMCERZY:

            Młodzi! Ogarniajcie progres, rozwijajcie się i podejmujcie mądre decyzje!