• Powitanie jesieni przez uczniów klas pierwszych i drugich

          • W piątek, 22.09.23 r., uczniowie klas I i II powitali jesień w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach.
            Brali udział w warsztatach malarstwa na szkle. Poznali dawne zabawki wykonane z drewna. Aktywnie uczestniczyli w grach i zabawach zespołowych  z wykorzystaniem eksponatów, pod czujnym okiem instruktorki. Odwiedzili dawną szkołę i brali udział w lekcji. Przy kościele p.w. św. Barbary odbyło się spotkanie ze znanym plastykiem panem Antonim Zaborowskim, który opowiadał różne ciekawostki z życia Kaszub. W kościele wysłuchali koncertu organowego. Na zakończenie uczniowie mogli kupić pamiątki. Wracając autokarami do szkoły uczestnicy mile wspominali spędzony w skansenie czas.

          • Spotkanie klas 8 z poetką Panią Stanisławą Voldsund

          • Norwegia może wydawać się naszym uczniom krajem zimna, zorzy polarnej i reniferów. I tak jest, ale nie tylko te atrybuty tworzą obraz tego kraju. Przekonać postanowiła o tym poetka polskiego pochodzenia od kilkudziesięciu lat mieszkająca w Norwegii - Pani Stanisława Voldsund. 19 września uczniowie klas 8 uczestniczyli w spotkaniu poetyckim zorganizowanym w Bibliotece Pedagogicznej, podczas którego to właśnie mieli okazję poznać twórczość Pani Stanisławy. Autorka przelewa osobiste myśli na papier, by przekazać, co gra jej w duszy. W wierszach przeplata się radość, smutek, śmiech, łzy i ironia. Przybliża uroki norweskiego życia i jego pięknych, surowych krajobrazów. Tło wierszy stanowią białe noce, srebrzysty księżyc, jasne słońce i szczyty gór na czerwonym niebie. Poetka namawia swoich odbiorców, by rozsmakowywać się w wierszach i dać odpocząć swoim umysłom. Mamy nadzieję, że znaleźli się uczniowie, którzy to poczuli i ich serce stało się jaśniejsze.

            Dziękujemy Pani Stanisławie za niezwykle życiowe i zarazem urokliwe wiersze.

            Dziękujemy również Paniom bibliotekarkom za zaproszenie.

          • STEGNA STOLEMÓW - kościerska gra miejska

          • Uczniowie z Ukrainy uczęszczający do klasy II i III uczestniczyli w kościerskiej grze miejskiej - STEGNA STOLEMÓW. Organizatorem gry była pani Sylwia Kalinowska z Biblioteki Pedagogicznej w Kościerzynie.

            Wędrówkę zaczęli od dworca kolejowego, zakończyli przy pomniku Józefa Wybickiego. Dzieci odnalazły stolemy - Kinosa, Piekorza, Memkę, Akordiusza, Stulatka, Antałka. Rozwiązały krzyżówkę i otrzymały hasło - KOŚCIERZYNA SERCEM KASZUB. W ten sposób uczniowie dowiedzieli się, jak głoszą legendy, że Kaszuby zamieszkałe były niegdyś nie tylko przez ludzi, ale również przez wiele niespotykanych istot. Bardzo dziękujemy pani Sylwii,która poświęciła dzieciom mnóstwo czasu i podzieliła się bogatą wiedzą.

          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się według poniższego harmonogramu:

            Przedszkole

            01.09.2023 

            godz. 8.00

            Szkoła Podstawowa 

            04.09.2023 

            Klasy IV-VIII godz. 8.30

            Klasy I-III godz. 9.15

          • Półkolonie zakończone:)

          • Po raz kolejny  w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 3 w Kościerzynie w terminie 26.06.2023  – 07.07.2023  zorganizowano półkolonie letnie. Koloniści brali udział w szczegółowo przygotowanym  programie.

            W pierwszym dniu poznali  wychowawców swoich grup, zapoznali się z  zasadami postępowania podczas wszelkich zabaw, podróżowania autokarem oraz zachowania w miejscach publicznych. Rozmowę z dziećmi przeprowadzili również strażnicy ze Straży Miejskiej w Kościerzynie.  Następnie udaliśmy się do parku rozrywki „Costerina Park” w Kościerzynie, aby spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu. Dzieci każdego dnia chętnie korzystały z ciekawych rozrywek, takich jak: wyjście do kina Remus w Kościerzynie na bajkę pt. „Rysiek Superwróbel”, wodne szaleństwa w „Aqua Centrum” w Kościerzynie, zajęcia śpiewu i tańca prowadzone przez pana Sławka Tuszkowskiego, rejs statkiem po Jeziorze Wdzydzkim i mile spędzony czas na terenie Wdzydz Kiszewskich. Ostatniego dnia, czyli w piątek udaliśmy się do „Parku Edukacyjnego Zoo – Egzotyczne Kaszuby” w Tuchlinie, gdzie mogliśmy obejrzeć i dotknąć niektóre z egzotycznych okazów.

            Drugi turnus półkolonii rozpoczęliśmy na łonie natury, udając się do Nadleśnictwa Lipusz, gdzie czekał na nas pan Jan Kowalke, który zaproponował nam  5 km grę  terenową, zmęczeni, ale szczęśliwi  wspólne piekliśmy kiełbaski przy ognisku. Kolejne dni spędziliśmy kolejno w „Aqua Centrum” w Kościerzynie, gdzie uczestnicy mogli rozegrać wodny mecz piłki siatkowej. Następnie odwiedziliśmy „Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką” w Kościerzynie, gdzie pani Sylwia czytała o ekologicznych  zachowaniach w lesie. Nad Jeziorem Kaplicznym zostały przeprowadzone warsztaty ekologiczne, czuwała nad nimi pani Grażyna Sadowska – specjalista ds. edukacji ekologicznej Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego w Kościerzynie. W czwartek udaliśmy się na jazdę konną i wiele innych atrakcji do „Zagrody Podkówka” w Nowym Klinczu. Ostatniego dnia półkolonii poszliśmy do kina Remus w Kościerzynie na premierę filmową pt. „Miraculum: Biedronka i Czarny Kot”. Po powrocie do szkoły czekała na nas aktorka Wanda Neumann, która w niezwykle atrakcyjny i teatralny sposób przedstawiła nam wiersze Juliana Tuwima. Tradycyjnie na zakończenie półkolonii wręczone zostały nagrody za konkursy oraz każdy z uczestników otrzymał podziękowanie za czynny udział w zajęciach w postaci drobnego upominku.

          • Informacja

          • Informujemy, że sekretariat szkoły w okresie wakacyjnym tj. 29.06.2023-20.08.2023 będzie czynny w godzinach 8.00-15.00.

            Szanowni Rodzice i Uczniowie!

            Informujemy, że zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty będą wydawane w sekretariacie szkoły 6 lipca 

            w godzinach 9.00-15.00.

          • Zakończenie roku szkolnego

          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 odbędzie się według poniższego harmonogramu:

             

            Przedszkole
            22 czerwca (czwartek) godz.12.00

            Klasy 8
            23 czerwca (piątek) godz.8.00

            Klasy 4-7
            23 czerwca (piątek) godz.9.30

            Klasy 1-3
            23 czerwca (piątek) godz. 11.00

          • Piknik na koniec roku szkolnego

          • W ostatni czwartek przed zakończeniem roku szkolnego wychowawcy klas młodszych zorganizowali pikniki na zakończenie roku szkolnego. Uczniowie spędzili czas na świeżym powietrzu, bawiąc się i wspominając historie, które miały miejsce w szkole w minionym roku szkolnym:)

          • Bal uczniów klas ósmych - fotorelacja

          • Mówią, że jeden obraz wart jest więcej niż milion słów.

            Zachęcamy więc do podziwiania naszych ósmoklasistów na ich balu.

             Było strojnie, pysznie, hucznie i zabawnie!

          • Uczniowie z Ukrainy w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej

          • Uczniowie z Ukrainy uczęszczający do klasy I, II i III w dniu 20 czerwca 2023 r. zostali zaproszeni do Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej, Filia w Kościerzynie na rozgrywki gier planszowych.
            Dzieci rywalizowały między sobą grając w gry przygotowane dla nich w języku ukraińskim i polskim. Celem spotkania była nauka języka polskiego poprzez zabawę. Dziękujemy Pani Sylwii za mile spędzony czas.

          • Wycieczka pierwszoklasistów

          • 14 czerwca klasy 1a i 1b wybrały się na wycieczkę do centrum Hevelianum, które znajduje się na Górze Gradowej w Gdańsku. Hevelianum to miejsce, w którym dzieci mogą w prosty, interaktywny i kreatywny sposób zdobyć wiedzę z zakresu nauk matematyczno - przyrodniczych oraz historii. Uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych "Odlotowe balony", podczas których pod okiem edukatorek przeprowadziły niezwykłe eksperymenty naukowe. Następnie dzieci wyruszyły w pasjonującą podróż dookoła świata na kreatywnym placu zabaw. Na dwóch poziomach mieściło się tam wiele interaktywnych stanowisk, które pozwalały na odkrywanie piękna naszej planety. Po tych atrakcjach uczniowie zdobyli Górę Gradową i z punktu widokowego podziwiali przepiękną panoramę Gdańska. Po tak udanej wycieczce zostanie zdobyta wiedza i wspomnienie wspaniałej zabawy.

          • Piesza wycieczka klas ósmych

          • 6 czerwca uczniowie klas 8a i 8c wraz z wychowawcami panią Anitą Literską i panią Joanną Pobłocką wybrali się na pieszą wycieczkę do Szarloty. Na miejscu odbyła się gra w kręgle oraz ognisko. Był czas na wspomnienia, rozmowy o przyszłości, umacnianie przyjaźni. Pogoda i humor dopisały.

          • XX Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny dla klas III

          • W dniu 6 czerwca 2023 r. odbył się w naszej szkole XX Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny ,, Polubić ortografię" dla klas III. Udział w konkursie wzięli uczniowie z czterech kościerskich szkół.

            Laureatami konkursu zostali:

            1. Alicja Przybyła z ZSP nr 3

            2. Aleksander Wierzba z SP nr 1

            3. Maja Niklas z ZSP nr 3

            Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu i zapraszamy w przyszłym roku szkolnym:)

          • Lekcja przyrody we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym

          • Uczniowie klas I - III z Ukrainy wzięli udział w lekcji przyrodniczej prowadzonej przez instruktorkę Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Podczas zajęć dowiedzieli się różnych ciekawostek o życiu bobrów i jeży. Rozmawiali o życiu pożytecznych owadów z najbliższego otoczenia. Na zakończenie zajęć samodzielnie wykonali ozdobne magnesy z kolorowymi owadami i zabrali je do swoich domów.

          • Rodnô Mòwa – Sukces Liliany Lubeckiej

          • Miło nam poinformować, że nasza uczennica Liliana Lubecka z klasy 4b zajęła III miejsce w kategorii klas IV-VI w 52. Konkursie Recytatorskim Literatury Kaszubskiej "Rodnô Mòwa”.

            Konkurs odbył się w dniach 3-4 czerwca w Chmielnie, udział wzięli w nim najlepsi recytatorzy z całych Kaszub, zatem Liliana znalazła się wśród elity kaszubskiej. Jest to bardzo prestiżowy konkurs i wzięcie w nim udziału to bardzo wysokie osiągnięcie. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 4 czerwca w Domu Kultury w Chmielnie.

            Serdecznie gratulujemy!!!

          • Wycieczka uczniów ze starszych klas do Warszawy

          • Dnia 29 maja 2023 r. uczniowie klas 5a, 6a, 7a i 7b  z wychowawcami p. Grażyną Czapiewską, Aliną Cyrzon i Aleksandrą Grzyb pojechały bladym świtem do Warszawy.  Wcześnie rano, bo o 4.30 zebraliśmy się przed szkołą, by wyruszyć w kilkugodzinną podróż autokarową do naszej stolicy.

            Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty na Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Od razu pomaszerowaliśmy pod Zamek Królewski. Podziwialiśmy piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo - klasycystycznym.

            Potem udaliśmy się do Muzeum Żydów Polskich „POLIN”. „Polin” po hebrajsku i  języku jidysz znaczy „Polska” ale również „tutaj odpoczniesz”.  Miejsce wyjątkowe, to podróż tysiąca lat historii Żydów polskich, codziennego życia i odświętnego. Historia bliska i nasza, zrozumiała i pełna emocji, mająca znaczenie dla przeszłości i przeszłości.

            Następnie udaliśmy się pod Pomnik Powstania Warszawskiego. Niebawem znaleźliśmy się przy Barbakanie. Mieliśmy okazję podziwiać średniowieczne mury i  powędrowaliśmy do Pomnika Małego Powstańca, gdzie była kolejna dawka historycznych opowieści….  a później przeszliśmy przez ul. Piwną i Miodową na Rynek Starego Miasta. Pośrodku placu stoi pomnik Warszawskiej Syrenki. Niedaleko mieści się restauracja "Bazyliszek", nad wejściem której wisi podobizna potwora. Lody i pamiątki na Starym Mieście to punkt obowiązkowy warszawskiego spaceru.

            Dzień był bardzo słoneczny i ciepły, więc udaliśmy się na spacer po Krakowskim Przedmieściu do parku saskiego, gdzie zachwycaliśmy się florą i fauną a do zdjęć "pozowały" nam liczne wiewiórki. Po drodze minęliśmy Pałac Prezydencki i doszliśmy na Plac Piłsudskiego, by tam zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza.

            Kroki poniosły nas dalej…. Mijaliśmy ślady murów getta i budynek PASTy idąc do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie oglądaliśmy panoramę stolicy… zachwytom nie było końca….

            A zachód słońca podziwialiśmy z ogrodów na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

            Na koniec konkurs i losy… nikt nie wrócił do domu bez niespodzianki:)

            Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto.

             

          • Wycieczka uczniów klas 3a i 3b

          •  

            W dniu 24 maja odbyła się wycieczka uczniów klasy 3 a oraz 3b po Kaszubach.

             

            Podczas wycieczki uczestnicy zapoznali się z walorami regionu kaszubskiego. Poznali sztukę ludową Kaszub poprzez zwiedzanie Muzeum Ceramiki Neclów w Chmielnie. Dodatkowo zwiedzili kaszubski Park Miniatur, Park Gigantów oraz Park Pojazdów.

             

            FOTOGALERIA Z WYCIECZKI